AVX Corporation 12065A201JAT2A
12065A201JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A201JAT2A
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A201JAT2A.pdf
Availability of 12065A201JAT2A
QUANTITY
12065A201JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A201JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A201JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A201JAT2A
Related Links12065A2, 12065A201JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A201JAT2A Details Description
Related parts for 12065A201JAT2A
RES 150K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CORD LINE 90" 18AWG MALE-FEMALE datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
IC FPS SWITCH PWM/SENSEFET 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf