AVX Corporation 12065C101KAT2A
12065C101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C101KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C101KAT2A.pdf
Availability of 12065C101KAT2A
QUANTITY
12065C101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C101KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C101KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C101KAT2A
Related Links12065C1, 12065C101KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C101KAT2A Details Description
Related parts for 12065C101KAT2A
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR LASER OVATION 42-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER MACHXO2 332CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 275VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf
10000UF 25V 25,4X30 datasheet.pdf