AVX Corporation 12065C103JAT7A
12065C103JAT7A picture photo
Mfg. Part Number
12065C103JAT7A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C103JAT7A.pdf
Availability of 12065C103JAT7A
QUANTITY
12065C103JAT7A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C103JAT7A
Internal Part NumberEIS-12065C103JAT7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C103JAT7A
Related Links12065C1, 12065C103JAT7A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C103JAT7A Details Description
Related parts for 12065C103JAT7A
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
HOOK KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
IC BATT MGMT CTRLR 48TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRS JACK RFI CAP W/6" SS LNYRD datasheet.pdf
MAGSNAP 360 WRISTBAND AND CORD datasheet.pdf
37P F R/A 370 GR/CLIP 370PF datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 125 MOHM SMD datasheet.pdf