AVX Corporation 12065C104KAJ2A
12065C104KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C104KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C104KAJ2A.pdf
Availability of 12065C104KAJ2A
QUANTITY
12065C104KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C104KAJ2A
Internal Part NumberEIS-12065C104KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C104KAJ2A
Related Links12065C1, 12065C104KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C104KAJ2A Details Description
Related parts for 12065C104KAJ2A
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 10FT datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.08/02/180 SN DKGN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1.5KV AXIAL datasheet.pdf