AVX Corporation 12065C104MAT2T
12065C104MAT2T picture photo
Mfg. Part Number
12065C104MAT2T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C104MAT2T.pdf
Availability of 12065C104MAT2T
QUANTITY
12065C104MAT2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C104MAT2T
Internal Part NumberEIS-12065C104MAT2T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C104MAT2T
Related Links12065C1, 12065C104MAT2T Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C104MAT2T Details Description
Related parts for 12065C104MAT2T
IC ADC 12BIT HANDSHAKE 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf