AVX Corporation 12065C104MAT6N
12065C104MAT6N picture photo
Mfg. Part Number
12065C104MAT6N
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C104MAT6N.pdf
Availability of 12065C104MAT6N
QUANTITY
12065C104MAT6N Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C104MAT6N
Internal Part NumberEIS-12065C104MAT6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,540
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C104MAT6N
Related Links12065C1, 12065C104MAT6N Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C104MAT6N Details Description
Related parts for 12065C104MAT6N
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 200K 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 6CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
9 CIR PLUG 140DIA PANEL MT NAT datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.6A 76 MOHM SMD datasheet.pdf