AVX Corporation 12065C105J4T2A
12065C105J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C105J4T2A
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C105J4T2A.pdf
Availability of 12065C105J4T2A
QUANTITY
12065C105J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C105J4T2A
Internal Part NumberEIS-12065C105J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C105J4T2A
Related Links12065C1, 12065C105J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C105J4T2A Details Description
Related parts for 12065C105J4T2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/BUFF REF 28DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 12VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO-214A datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf