AVX Corporation 12065C105K4T2A
12065C105K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C105K4T2A
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C105K4T2A.pdf
Availability of 12065C105K4T2A
QUANTITY
12065C105K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C105K4T2A
Internal Part NumberEIS-12065C105K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C105K4T2A
Related Links12065C1, 12065C105K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C105K4T2A Details Description
Related parts for 12065C105K4T2A
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C 32K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 16V 2A TO-220FP-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf