AVX Corporation 12065C271KAT2A
12065C271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C271KAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C271KAT2A.pdf
Availability of 12065C271KAT2A
QUANTITY
12065C271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C271KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C271KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C271KAT2A
Related Links12065C2, 12065C271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C271KAT2A Details Description
Related parts for 12065C271KAT2A
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 36" RBW A174 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 32 MOHM datasheet.pdf
1000UF 6.3V 12.5X20 105C RAD datasheet.pdf