AVX Corporation 12065C433JAT2A
12065C433JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C433JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.043UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C433JAT2A.pdf
Availability of 12065C433JAT2A
QUANTITY
12065C433JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C433JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C433JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C433JAT2A
Related Links12065C4, 12065C433JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C433JAT2A Details Description
Related parts for 12065C433JAT2A
IC RVR SIGNALING DUAL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
POWER STRIP 13" 15A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
SHIELD DRIP KIT 30" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
115USI W/50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
REGULATOR PRM datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-D,REC,TWIST TULIP datasheet.pdf