AVX Corporation 12065C433JAT2A
12065C433JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C433JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.043UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C433JAT2A.pdf
Availability of 12065C433JAT2A
QUANTITY
12065C433JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C433JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C433JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C433JAT2A
Related Links12065C4, 12065C433JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C433JAT2A Details Description
Related parts for 12065C433JAT2A
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DAS W/ADC 16BIT 8CH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED ROUND YLW YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD WHITE UNLABEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf