AVX Corporation 12065C474KAT2A
12065C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C474KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C474KAT2A.pdf
Availability of 12065C474KAT2A
QUANTITY
12065C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C474KAT2A
Related Links12065C4, 12065C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C474KAT2A Details Description
Related parts for 12065C474KAT2A
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 8POS datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWITCH 10UMAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf