AVX Corporation 12065C563KAT4A
12065C563KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12065C563KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C563KAT4A.pdf
Availability of 12065C563KAT4A
QUANTITY
12065C563KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C563KAT4A
Internal Part NumberEIS-12065C563KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C563KAT4A
Related Links12065C5, 12065C563KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C563KAT4A Details Description
Related parts for 12065C563KAT4A
IC 4-20MA I-TRANSMITTER 14-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED,RED,YLW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D SUB IP 67_37 POLE FRONT SEAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 12DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf