AVX Corporation 12065C564KAT2A
12065C564KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C564KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C564KAT2A.pdf
Availability of 12065C564KAT2A
QUANTITY
12065C564KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C564KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C564KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C564KAT2A
Related Links12065C5, 12065C564KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C564KAT2A Details Description
Related parts for 12065C564KAT2A
VARISTOR 22V 30A 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 170C(338F) AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLK 5.6" datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.3A 18.98 MOHM datasheet.pdf