AVX Corporation 12065E224MAT2A
12065E224MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065E224MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 1206
Datasheet Download
12065E224MAT2A.pdf
Availability of 12065E224MAT2A
QUANTITY
12065E224MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065E224MAT2A
Internal Part NumberEIS-12065E224MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065E224MAT2A
Related Links12065E2, 12065E224MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065E224MAT2A Details Description
Related parts for 12065E224MAT2A
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SLEEVING 1/2" NATURAL 100' datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
PDL 6P CAP 3.96 D/R P/M(GWT) B datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf