AVX Corporation 12065G104ZAT2A
12065G104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065G104ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206
Datasheet Download
12065G104ZAT2A.pdf
Availability of 12065G104ZAT2A
QUANTITY
12065G104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065G104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12065G104ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065G104ZAT2A
Related Links12065G1, 12065G104ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065G104ZAT2A Details Description
Related parts for 12065G104ZAT2A
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 165KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TIN MAN HEADER ASSY 5X8 OPEN SEQ datasheet.pdf
HU STRND 28AWG GRN/YELL 5000' datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC . 0.001UF RADIA datasheet.pdf