AVX Corporation 12066D226KAT2A
12066D226KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12066D226KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
12066D226KAT2A.pdf
Availability of 12066D226KAT2A
QUANTITY
12066D226KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12066D226KAT2A
Internal Part NumberEIS-12066D226KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12066D226KAT2A
Related Links12066D2, 12066D226KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12066D226KAT2A Details Description
Related parts for 12066D226KAT2A
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLK/ORANGE datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 2A E-LINE datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf