AVX Corporation 12067A120GAT2A
12067A120GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A120GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A120GAT2A.pdf
Availability of 12067A120GAT2A
QUANTITY
12067A120GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A120GAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A120GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A120GAT2A
Related Links12067A1, 12067A120GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A120GAT2A Details Description
Related parts for 12067A120GAT2A
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V datasheet.pdf
IC SWITCH CURR 250MA-2.5A TDFN datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 1.85A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
4P 6C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf