AVX Corporation 12067A271GAT2A
12067A271GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A271GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A271GAT2A.pdf
Availability of 12067A271GAT2A
QUANTITY
12067A271GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A271GAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A271GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A271GAT2A
Related Links12067A2, 12067A271GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A271GAT2A Details Description
Related parts for 12067A271GAT2A
TERM DR SAKG40 II TS32 G KRG BRN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 4A ITO220AB datasheet.pdf
CXP 24F MM50 OM3 ASSY OFNP 20M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC SO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LGH-1 & 1L LEAD SGL END O-RING datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RR 5SOT23 datasheet.pdf