AVX Corporation 12067A390JAT2A
12067A390JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A390JAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A390JAT2A.pdf
Availability of 12067A390JAT2A
QUANTITY
12067A390JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A390JAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A390JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A390JAT2A
Related Links12067A3, 12067A390JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A390JAT2A Details Description
Related parts for 12067A390JAT2A
IC COUNTER BIN 12STAGE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
TRANS 3000V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN R/A PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf