AVX Corporation 12067C182MAT2A
12067C182MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067C182MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
12067C182MAT2A.pdf
Availability of 12067C182MAT2A
QUANTITY
12067C182MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067C182MAT2A
Internal Part NumberEIS-12067C182MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067C182MAT2A
Related Links12067C1, 12067C182MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067C182MAT2A Details Description
Related parts for 12067C182MAT2A
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 6MM 10.1" datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AM60063-5 CONNECTOR NEST datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC954LC4B datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" WHT datasheet.pdf
3MM LENS SQUARE LP datasheet.pdf