AVX Corporation 12067C472MAT4A
12067C472MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12067C472MAT4A
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
12067C472MAT4A.pdf
Availability of 12067C472MAT4A
QUANTITY
12067C472MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067C472MAT4A
Internal Part NumberEIS-12067C472MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067C472MAT4A
Related Links12067C4, 12067C472MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067C472MAT4A Details Description
Related parts for 12067C472MAT4A
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.605" NYLON GREEN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTROLLER BLANK SLOT FILLER datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 19.5MA 430 OHM TH datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2MM HM ASY,T-D HDR,10R,220,AP datasheet.pdf