AVX Corporation 12067C472MAT4A
12067C472MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12067C472MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
12067C472MAT4A.pdf
Availability of 12067C472MAT4A
QUANTITY
12067C472MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067C472MAT4A
Internal Part NumberEIS-12067C472MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067C472MAT4A
Related Links12067C4, 12067C472MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067C472MAT4A Details Description
Related parts for 12067C472MAT4A
SHROUDED HEADER 30 POS RT ANGLE datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3048R/X 2" datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
MIPTEC AAM11 IR LED SENSOR MODUL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.1A 22.8 MOHM SMD datasheet.pdf