AVX Corporation 12068A181JAT2A
12068A181JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12068A181JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 400V NP0 1206
Datasheet Download
12068A181JAT2A.pdf
Availability of 12068A181JAT2A
QUANTITY
12068A181JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12068A181JAT2A
Internal Part NumberEIS-12068A181JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12068A181JAT2A
Related Links12068A1, 12068A181JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12068A181JAT2A Details Description
Related parts for 12068A181JAT2A
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC PWM MONO SWITCHING REG 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSNG 8-1POS MINI CPC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-X2SON datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.2A 6WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf