AVX Corporation 12068A820JAT2D
12068A820JAT2D picture photo
Mfg. Part Number
12068A820JAT2D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 400V NP0 1206
Datasheet Download
12068A820JAT2D.pdf
Availability of 12068A820JAT2D
QUANTITY
12068A820JAT2D Order Process
Ship out your order
Specifications of 12068A820JAT2D
Internal Part NumberEIS-12068A820JAT2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12068A820JAT2D
Related Links12068A8, 12068A820JAT2D Datasheet, AVX Corporation Distributor
12068A820JAT2D Details Description
Related parts for 12068A820JAT2D
MOSFET P-CH 60V 12A TO-220 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SBC ATOM D425 1.8 GHZ MAX 4GB datasheet.pdf