AVX Corporation 1206AA101JAT1A
1206AA101JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AA101JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA101JAT1A.pdf
Availability of 1206AA101JAT1A
QUANTITY
1206AA101JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA101JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206AA101JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA101JAT1A
Related Links1206AA1, 1206AA101JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA101JAT1A Details Description
Related parts for 1206AA101JAT1A
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 6.5 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS650231-664 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V POWERMITE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf