AVX Corporation 1206AA151JATBE
1206AA151JATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206AA151JATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA151JATBE.pdf
Availability of 1206AA151JATBE
QUANTITY
1206AA151JATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA151JATBE
Internal Part NumberEIS-1206AA151JATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA151JATBE
Related Links1206AA1, 1206AA151JATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA151JATBE Details Description
Related parts for 1206AA151JATBE
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
HIGH POWERED LINE LIGHT datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
VHDM-LITE BACKPLANE 6R 25C OPEN datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES 67.864 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf