AVX Corporation 1206AA181KATBE
1206AA181KATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206AA181KATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA181KATBE.pdf
Availability of 1206AA181KATBE
QUANTITY
1206AA181KATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA181KATBE
Internal Part NumberEIS-1206AA181KATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA181KATBE
Related Links1206AA1, 1206AA181KATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA181KATBE Details Description
Related parts for 1206AA181KATBE
IC REG LDO 5V 1A TO220F-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 73A TO-264MAX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONN ATA PLUG 16POS R/A SMD datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/ PEGS 30 10POS datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf