AVX Corporation 1206AA300KAT1A
1206AA300KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AA300KAT1A
Brief Description
CAP CER 30PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA300KAT1A.pdf
Availability of 1206AA300KAT1A
QUANTITY
1206AA300KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA300KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206AA300KAT1A
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA300KAT1A
Related Links1206AA3, 1206AA300KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA300KAT1A Details Description
Related parts for 1206AA300KAT1A
CAP CER 3300PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FOPC BOA 6DB FC/UPC BP SM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 118 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ADAPTER, PLASTIC, M20 TO PG11 datasheet.pdf
COVER ABKSI BZ/4 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf