AVX Corporation 1206AA430JAT1A
1206AA430JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AA430JAT1A
Brief Description
CAP CER 43PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
1206AA430JAT1A.pdf
Availability of 1206AA430JAT1A
QUANTITY
1206AA430JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AA430JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206AA430JAT1A
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AA430JAT1A
Related Links1206AA4, 1206AA430JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AA430JAT1A Details Description
Related parts for 1206AA430JAT1A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CHARGER LI+ SNGL 10-UMAX datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 450MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CABINET VERT CABLE MGT BARS datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf