AVX Corporation 1206CA201JATBE
1206CA201JATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206CA201JATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
1206CA201JATBE.pdf
Availability of 1206CA201JATBE
QUANTITY
1206CA201JATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CA201JATBE
Internal Part NumberEIS-1206CA201JATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CA201JATBE
Related Links1206CA2, 1206CA201JATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CA201JATBE Details Description
Related parts for 1206CA201JATBE
TOUCHSCREEN 12.1" RS-232 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF 5/8" 144-174MHZ datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf