AVX Corporation 1206CA201JATBE
1206CA201JATBE picture photo
Mfg. Part Number
1206CA201JATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
1206CA201JATBE.pdf
Availability of 1206CA201JATBE
QUANTITY
1206CA201JATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CA201JATBE
Internal Part NumberEIS-1206CA201JATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CA201JATBE
Related Links1206CA2, 1206CA201JATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CA201JATBE Details Description
Related parts for 1206CA201JATBE
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.8A TO-251 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 6MM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 43 OHM 16DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf