AVX Corporation 1206CC222KATME
1206CC222KATME picture photo
Mfg. Part Number
1206CC222KATME
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC222KATME.pdf
Availability of 1206CC222KATME
QUANTITY
1206CC222KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC222KATME
Internal Part NumberEIS-1206CC222KATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC222KATME
Related Links1206CC2, 1206CC222KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC222KATME Details Description
Related parts for 1206CC222KATME
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW SNPACT MIN 5A SPDT PCB PIN datasheet.pdf
SENSOR MONOCRYSTALLINE MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6/6 STACK DIP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
SLEEVE PUNCH datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf