AVX Corporation 1206CC271KAT1A
1206CC271KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC271KAT1A
Brief Description
CAP CER 270PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC271KAT1A.pdf
Availability of 1206CC271KAT1A
QUANTITY
1206CC271KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC271KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC271KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC271KAT1A
Related Links1206CC2, 1206CC271KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC271KAT1A Details Description
Related parts for 1206CC271KAT1A
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL LIGHT GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf