AVX Corporation 1206CC331KAT1A
1206CC331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC331KAT1A
Brief Description
CAP CER 330PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC331KAT1A.pdf
Availability of 1206CC331KAT1A
QUANTITY
1206CC331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC331KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC331KAT1A
Related Links1206CC3, 1206CC331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC331KAT1A Details Description
Related parts for 1206CC331KAT1A
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256-TAP 50KOHM 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K OTP EXT 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP346SN1 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V S2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
100/500A FLUKE 1760 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf