AVX Corporation 1206DD474KAT2A
1206DD474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206DD474KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 35V X5R 1206
Datasheet Download
1206DD474KAT2A.pdf
Availability of 1206DD474KAT2A
QUANTITY
1206DD474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206DD474KAT2A
Internal Part NumberEIS-1206DD474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206DD474KAT2A
Related Links1206DD4, 1206DD474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206DD474KAT2A Details Description
Related parts for 1206DD474KAT2A
RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
M37471E8-XXXFP PROGRAMMING ADAPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CARD DETECTOR INFRARED 850NM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MATE-N-LOK FREE datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5100K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf