AVX Corporation 1206GA820JAT1A
1206GA820JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GA820JAT1A
Brief Description
CAP CER 82PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
1206GA820JAT1A.pdf
Availability of 1206GA820JAT1A
QUANTITY
1206GA820JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GA820JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GA820JAT1A
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GA820JAT1A
Related Links1206GA8, 1206GA820JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GA820JAT1A Details Description
Related parts for 1206GA820JAT1A
FIXED IND 18UH 3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 1024 RAM 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 48V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
COMBO 17W2 M PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf