AVX Corporation 1206GC391KAT1A
1206GC391KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GC391KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
1206GC391KAT1A.pdf
Availability of 1206GC391KAT1A
QUANTITY
1206GC391KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GC391KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GC391KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GC391KAT1A
Related Links1206GC3, 1206GC391KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GC391KAT1A Details Description
Related parts for 1206GC391KAT1A
SLEEVE EXPAND GRY 1.25"(31.8MM) datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 164MBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 0.1A datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf