Littelfuse 1206L035YR
1206L035YR picture photo
Mfg. Part Number
1206L035YR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 6V .35A 1206
Datasheet Download
1206L035YR.pdf
Availability of 1206L035YR
QUANTITY
1206L035YR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206L035YR
Internal Part NumberEIS-1206L035YR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1206L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)350mA
Current - Trip (It)750mA
R Min/Max0.300 ~ 1.200 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206L035YR
Related Links1206L, 1206L035YR Datasheet, Littelfuse Distributor
1206L035YR Details Description
Related parts for 1206L035YR
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 1.80 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ZT8,12,F1,4040,TB,EP,W8 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf