Littelfuse 1206L075WR
1206L075WR picture photo
Mfg. Part Number
1206L075WR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 6V .75A 1206
Datasheet Download
1206L075WR.pdf
Availability of 1206L075WR
QUANTITY
1206L075WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206L075WR
Internal Part NumberEIS-1206L075WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1206L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.090 ~ 0.290 Ohm
Time to Trip0.2s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206L075WR
Related Links1206L, 1206L075WR Datasheet, Littelfuse Distributor
1206L075WR Details Description
Related parts for 1206L075WR
FIXED IND 180NH 2.285A 43 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V FLATPACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16-19 datasheet.pdf
CABLE FLANGE 36" datasheet.pdf