Littelfuse 1206L175PR
1206L175PR picture photo
Mfg. Part Number
1206L175PR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 1.75A 6V 1206 SMD
Datasheet Download
1206L175PR.pdf
Availability of 1206L175PR
QUANTITY
1206L175PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206L175PR
Internal Part NumberEIS-1206L175PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1206L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.5A
R Min/Max0.020 ~ 0.090 Ohm