AVX Corporation 1206PC822KAT1A
1206PC822KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206PC822KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 250V X7R 1206
Datasheet Download
1206PC822KAT1A.pdf
Availability of 1206PC822KAT1A
QUANTITY
1206PC822KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206PC822KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206PC822KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTip and Ring MLCC Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206PC822KAT1A
Related Links1206PC8, 1206PC822KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206PC822KAT1A Details Description
Related parts for 1206PC822KAT1A
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.80M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6200UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf