AVX Corporation 1206SA101JAT3A
1206SA101JAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1206SA101JAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
1206SA101JAT3A.pdf
Availability of 1206SA101JAT3A
QUANTITY
1206SA101JAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206SA101JAT3A
Internal Part NumberEIS-1206SA101JAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206SA101JAT3A
Related Links1206SA1, 1206SA101JAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206SA101JAT3A Details Description
Related parts for 1206SA101JAT3A
TRANS NPN 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ YEL datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
DISC 96 5XNH 100 PER CASE datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf