TE Connectivity Raychem Circuit Protection 1206SFH120F/24-2
1206SFH120F/24-2 picture photo
Mfg. Part Number
1206SFH120F/24-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 12A 24VDC 1206
Datasheet Download
1206SFH120F/24-2.pdf
Availability of 1206SFH120F/24-2
QUANTITY
1206SFH120F/24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206SFH120F/24-2
Internal Part NumberEIS-1206SFH120F/24-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Featured Product1206SFH Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFH
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating12A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t14
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
DC Cold Resistance0.008 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206SFH120F/24-2
1206SFH120F/24-2 Details Description
Related parts for 1206SFH120F/24-2
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 300MA MINI3 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 10BIT 24TVSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RFI EMI GROUNDING MATERIAL 25FT datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 13POS SINGLE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A4491EES datasheet.pdf
635 TB RIS CLA FRONT/ROW datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf