TE Connectivity Raychem Circuit Protection 1206SFP700F/24-2
1206SFP700F/24-2 picture photo
Mfg. Part Number
1206SFP700F/24-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206
Datasheet Download
1206SFP700F/24-2.pdf
Availability of 1206SFP700F/24-2
QUANTITY
1206SFP700F/24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206SFP700F/24-2
Internal Part NumberEIS-1206SFP700F/24-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response Time-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage80A
Melting I²t30
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
DC Cold Resistance0.01 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206SFP700F/24-2
1206SFP700F/24-2 Details Description
Related parts for 1206SFP700F/24-2
Crystal 32.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN IPASS SAS 1X2 GUIDE FRAME datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 15POS datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf