AVX Corporation 1206YC123JAT2A
1206YC123JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC123JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC123JAT2A.pdf
Availability of 1206YC123JAT2A
QUANTITY
1206YC123JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC123JAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC123JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC123JAT2A
Related Links1206YC1, 1206YC123JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC123JAT2A Details Description
Related parts for 1206YC123JAT2A
RES SMD 11 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 6DIP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf