AVX Corporation 1206YC155KAT2A
1206YC155KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC155KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC155KAT2A.pdf
Availability of 1206YC155KAT2A
QUANTITY
1206YC155KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC155KAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC155KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC155KAT2A
Related Links1206YC1, 1206YC155KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC155KAT2A Details Description
Related parts for 1206YC155KAT2A
JUMPER-H1506TR/A3049Y/H1504TR 6" datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 10' YL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
F3SJ-A0890P20 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf