AVX Corporation 1206YC155KAZ2A
1206YC155KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC155KAZ2A
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC155KAZ2A.pdf
Availability of 1206YC155KAZ2A
QUANTITY
1206YC155KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC155KAZ2A
Internal Part NumberEIS-1206YC155KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC155KAZ2A
Related Links1206YC1, 1206YC155KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC155KAZ2A Details Description
Related parts for 1206YC155KAZ2A
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DIN RAIL 115W 25.68V BAT CHARGER datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 150 PF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf