AVX Corporation 1206YC563MAT2A
1206YC563MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC563MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC563MAT2A.pdf
Availability of 1206YC563MAT2A
QUANTITY
1206YC563MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC563MAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC563MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC563MAT2A
Related Links1206YC5, 1206YC563MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC563MAT2A Details Description
Related parts for 1206YC563MAT2A
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 250A TO-92 datasheet.pdf
KIT SOLDER IRON BAT PWRD W/CASE datasheet.pdf
CLAMP CABLE .750/.781 STEEL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD datasheet.pdf