AVX Corporation 1206YC684MAT2A
1206YC684MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC684MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC684MAT2A.pdf
Availability of 1206YC684MAT2A
QUANTITY
1206YC684MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC684MAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC684MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC684MAT2A
Related Links1206YC6, 1206YC684MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC684MAT2A Details Description
Related parts for 1206YC684MAT2A
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' OPEN END datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
BOARD CHIPKIT WIFI SHIELD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf